'No Retreat, No Surrender 3' (1990) |
| Ispis |
|
Autor: Velimir
|
14.09.2006 |
I Loren zna špagu! Neka bog blagoslovi Ameriku, njihovo ludilo i rat protiv terorizma!
Ne, stvarno, pa ove sfere impresivnog debilizma, koje su dosegnule treći nastavak (ima i četvrti, btw), luđi i nabrijaniji nego dva prethodna, nitko drugi ne može iskipati pa ako su prva dva bila izravna djeca hladnoratovske paranoje i straha protiv Majke Rusije, treći dio je plod straha od terorističkih organizacija, koje samo pletu plan kako bi smaknuli predsjenika Busha. Starijeg, naravno, ta ovo je ipak snimljeno 1990. godine...
Loren Avedon se vraća kao Will Alexander, pun prezira prema zanimanju svog oca i brata. On je instruktor karatea, a oni CIA-ini agenti, šljakeri agencije koju Will naziva ubojicama djece. Šokantno za jedan patriotski paprikaš? Ne, ako znamo da on ipak progleda nakon što mu teroristička udruga predvođena bjelokosim über-negativcem smakne oca pa slijedi osveta, ruku pod ruku s burazom, vjerojatno najgorim glumcem u povijesti filma (Keith Vitali, još jedan maršl artist, viđen i u 'Meals On Wheels').
Treći nastavak nazvan 'No Retreat, No Surrender 3: Blood Brothers' donosi neke od najgorih trenutaka glume i najbolje izvedenih, najfurioznijih fajtova ikada viđenih (koreografije je ovog puta radio Tony Leung Siu Hung, poznat i po radu na nastavku 'Drunken Mastera' te glumi u 'Human Pork Chop', čiju ćete recenziju, kao i osvrte na prva dva dijela ovog serijala, pronaći prokopate li malo po arhivi. Ne budite lijeni...). Pošten omjer, ako se mene pita, a sve skupa nekakva je mješavina Alana Forda, klasične post-ejtiz akcije, katastrofalno debilnog humora i standardne političke papazjanije. The first was for honour, The second for his country, This time it's family, kaže tagline. Briljantna zabava.
Mučenje strujom Jeote, uzi!
|
|
'Do You Like Hitchcock?' (2005) |
| Ispis |
|
Autor: Arminio
|
13.09.2006 |
Podnošljivo za TV triller, loše za giallo, jadno za Argenta...
DVD ovitak
Pilot nesuđene TV serije koju
je RAI planirala startati 2005 ovim čudom (nemam pojma u kojem je to
statusu no čini se nikakvom :( ), pričom o studentu kojem, pišući rad na
temu njemačkog ekspresionizma i prekapajući po lokalnoj videoteci za
klasicima Dreyera, Murnaua, Langa, Wienea i drugih velikana, umjesto
DVD-a za oko zapadnu dva komada - plavuša Federica i brineta Sasha sa
neobičnim interesom za DVD sa Hitchcockovim 'Strangers on a Train'. A
kako mu je prozor nasuprot Sashinom, često biva svjedokom stalnih
žestokih svađa njene majke i nje a i ponekad pokojem ničim izazvanim
full frontal nudity prizoru. Sve dok se ne dogodi brutalno ubojstvo
njene majke nakon kojeg, pod utjecajem ospednutosti Hitchcockovim
opusom, počinje graditi teoriju o planiranju 'dvostrukog' ubojstva po
uzoru na spomenuti 'Strangers on a Train' - plavuša je sigurno ubila Sashinu
majku a za uzvrat Sasha će ubiti nekoga tko plavojki gazi po žuljevima. I
dok provodi svoju 'istragu', sve više se čini da je teorija 100% točna.
Ali stvari kreću u neočekivanom pravcu...
Neočekivanom? Ne znam u kojem to neočekivanom pravcu jer finale donosi sasvim predvidivi rasplet nakon
kojeg slijedi obavezni obrat i finale koje, unatoč trostrukom gledanju
posljednjih 20-tak minuta, još uvijek nisam shvatio. Osim što mi je
jasno da sa početkom, koji je također bizarluk svoje vrste, čini
zatvoreni krug. Ali čega? Argento, ubij me ali ne kužim! Ili možda ni
nema nikakvog obrata samo ja to nisam shvatio? Možda je obrat baš to
što nema obrata? A možda su u šumi?
Komentiraju li to one najnoviji blockbuster? Mama!
No 'ajde - za ljubitelje Hitchcocka, ovo je bolje od križaljki za
enigmatičare jer otkrivanje referenci na Hitchove klasike
pravi je doživljaj jer je Argento ubacio stvarno od svega po nešto i to
prilično dobro zapakirao (vozi po 'Rear Window' i 'Strangers on a Train' a kupi malo 'Psiha', 'Vrtoglavice', 'Nazovi M radi
ubojstva'...), dok je legenda Pino Donaggio sve skupa uglazbio u
totalno bernardhermannovskom stilu. A uz to, videoteka je krcata
Argentovim i Hitchcockovim DVD-ima i plakatima a svako malo tu i tamo
uleti pokoji detalj vezan i uz Argentov opus dok u finalnoj sceni
možete čak vidjeti golu (!) ženu sa pravim žuto ukoričenim giallo romanom u
ruci! Simpatično je to namjerno forsiranje takvih detalja koji ne mogu
promaći ali nije simpatično nekoliko nevjerojatno nebuloznih prizora
poput sad već legendarnog i u svakoj recenziji spominjanog (pa moram, jel'te, i ja :) ) bijega na motoru koji je neizrecivo
nebulozno izveden da ne mogu vjerovati da nije namjerno takav kakav je!
Štreber voajerskih sklonosti 'Ali draga, kažem ti... '-Dragi, previše gledaš Hitchcocka...'
Unatoč dosta golotinje, bljeskovima (za TV žešćeg) gorea, povremenog giallo
štiha, vrlo dobrom zapletu i ponešto Argentovih genijalno-nenormalnih
vizualnih rješenja, zbog nekoliko nevjerojatnih naivnosti, očajnog
engleskog duba ('ciljani' jezik pa zbog toga kritiziram), i obrata
kojeg izgleda ipak nema (a ako ima i ono je što mislim da je, najlošiji
je ikad :( ), ovo je ne pretjerano gledljivo i niža klasa maestrovog
opusa bez obzira što se radi o TV produkciji. Jer ako usporedimo sa
'Jenifer'...
|
|
'Singapore Sling' (1990) |
| Ispis |
|
Autor: Velimir
|
12.09.2006 |
Uspomene iz djetinjstva Legendarna atmosferična grčka arty-über-boleština.
Umjetnost je jako rastezljiv pojam, a način na koji Nikos Nikolaidis, jedan od najluđih i najinovativnijih (ali i najtalentiranijih i definitivno najhrabrijih) grčkih redatelja pristupa konceptu je manje-više jedinstven.
'Singapore Sling' je mini-teatar, saftni noir, detektivska priča iz pakla, monološka drama i sado-mazo soft-porno film u isto vrijeme, s rasponom uznemirujućih ideja kojih se ne bi postidio bilo koji desadovski genijalac s viškom potrebe da ih maestralno upakira i bez pardona dijeli s ostatkom svijeta.
Odakle početi?
Pa, ukratko – Singapore Sling (ime poznatog koktela i glavnog junaka) detektiv je zaljubljen u mrtvu djevojku, a tijekom potrage za njom završi u rukama dvije žene: majke i kćeri, koje ga vežu za krevet i otpočinju svoju seansu psihofizičkog iživljavanja. Kćer je otac silovao kad je imala 11 godina, a danas kao 20-godišnjakinja ima vruću lezbijsku vezu sa svojom majkom. Povraćanje je jedan od glavnih motiva sadoseksualne zadovoljštine pa tako gospodična riga po licu našeg junaka dok ga ševi, ali i u tanjure za vrijeme iznimno odvratnog prežderavanja. Singapore biva drman elektrošokovima, a majka jaše njegovu kitu dok mu se tijelo još drma od udara struje te mu se popiša po licu za vrijeme orgazma. A tu je i vrlo eksplicitna ženska masturbacija s kivijem. Eto što ti je art.
U paketu dolazi lijepa crno-bijela fotografija, predivna glazba, savršena atmosfera i suludi kraj. Sve što ti srce zaželi.
Dobar tek All in the family
|
|
Autor: Velimir
|
10.09.2006 |
Romantika na kakvu niste navikli Korejski 'Kids'.
S odličnom fotografijom, dokumentarističkim stilom genijalne drmusave video kamere iz ruke i velikom količinom eksplicitnog fizičkog nasilja nad maloljetnim djevojkama (čitaj: svako malo pa šaka u glavu). Beskompromisno i, da prostite, kontroverzno, film koji izravno, nesuzdržano i žestoko napada korejski konzervativni mentalitet skrivanja problema pod tepih te donosi vrlo iskrenu, mučnu, koliko i dirljivu, stilski ispoliranu pa čak i pomalo romantičnu storiju o delikventnoj mladeži na ulicama Seula, ozloglašenoj četvrti Garibong-dong, poznatoj po mladim beskućnicima.
Oni imaju sjebane roditelje i sjebane živote, ali se nekako snalaze, kroz prostituciju, krađu, snifanje i organiziranje rape partyja, na kojima frajeri organizirano siluju djevojke koje, barem u ovom filmu, to zapravo prikriveno i žele. Pa ako su zbog mizoginije već srljali napadati Kim Ki-duka, što bi tek površni kritičari rekli Sang-soo Imu, koji je nakon petomjesečnog života na ulici s beskućnim tinejdžerima u sve to maestralno utrpao osobna iskustva, briljantne mlade glumce, maloljetnički seks, lokalnu mafiju i opaku kritiku sustava.
Film koji teče slobodnim stilom, dokumentaran koliko i savršeno izrežiran. Druga, mračna strana Koreje u koju jednostavno morate uroniti.
Bijeg u slušalicama After party
|
|
'Ninja III - The Domination' (1984) |
| Ispis |
|
Autor: Marko
|
09.09.2006 |
Crni nindža Nindža nadrealizam.
Džizs W. Krajst! Zatvarajući dio nindža trilogije je najluđi i najnevjerovatniji nindža film u povijesti. Svaka čast po umjetnicima nazvanim kornjačama, zlatnim, bijelim, brkatim i američkim nindžama, ali ovo treba vidjeti da bi se vjerovalo. U svemogućnost ninjitsua se ipak ne isplati sumnjati i zato valja spomenuti novonaučene moći nindže:
a) nindžina katana ne smije mirovati, a kad se njen vlasnik ulijeni ona počinje isijavati svjetlost i lebdi prema vlasniku ne bi li je on napojio svježom krvlju.
b) nindža svoje moći, znanja i vještine prenosi pogledom i to u samo dvadesetak sekundi. Baš je šteta da nindže još nisu pokrenule servis pružanja internetskih usluga jer je bandwidth nindža optičkog linka očito nemjerljiv trenutno dostupnom tehnologijom.
c) nindža ne bježi izbezumljeno pred policijskim helikopterom. On se sakriva u krošnji palme i potom skače na helikopter, onesposobi pilota i skoči u vodu tik pred eksplozivni sudar obezpiloćene letjelice i tla.
d) nindža puhaljku sa strelicom u cijevi koristi kao disalicu.
e) nindža koji je u prošlim sukobima izgubio oko, u njegovoj šupljini pod gusarskim povezom skriva igle za uspavljivanje.
f) nindža u kopči za remen skriva šuriken.
g) nindža može preživjeti istovremeno rešetanje iz četiri policijska revolvera, dvije pumperice i jednog M16 iz neposredne blizine.
h) nakon rešetanja iz četiri policijska revolvera, dvije pumperice i jednog M16 iz neposredne blizine, nindža baci dimnu bombicu i zakopa se metar i pol pod zemlju. Kad ga njegovi zbunjeni protivnici odu tražiti, on se iskopa te odšepa na sigurno ne bi li se samozaliječio.
i) ako voliš golf, nindža ne voli tebe.
j) duh nindže se skriva u kabinetu arkadne igre i komunicira laserskim zrakama.
k) ako nindžu probodeš katanom kroz srce na vrhu planine, on se silom koburadere izrotira i tijelom poput svrdla probuši ogromnu stijenu na kojoj se nalazio te izazove potres od minimalno 5 stupnjeva po Rihteru.
l) ako je oslabljen u sukobu, nindža iz ruke izbaci leteće vatrene kugle na svoje protivnike. Time ih ne likvidira nego trenutno pretvori u svoje saveznike.
m) zlatno nindža pravilo na kojeg samo valja podsjetiti - samo nindža može ubiti nindžu.
Filmska majka odrastanja
u osamdesetima, kompanija Cannon i frend Žutog titla, Sam Firstenberg u
jednom od svojih najnevjerovatnijih naslova uspjeli su spojiti
znanstvenu fantastiku, horor, akciju, mistiku, aerobik i još štošta
dosegnuvši sam plafon nindža eksploatacije. Valjda će se vratiti
gospodin Kosugi s petnaestgodišnjeg odmora jer se previše zla nakotilo
na ovom svijetu. Vratit će se gospodin Kosugi, obećao je!
Volim te, iako te obuzeo duh Crnog nindže Sho 'Ponovo Se Svetim' Kosugi
|
|
'Black Eagle' (1988) |
| Ispis |
|
Autor: Velimir
|
08.09.2006 |
Sve ko po špagi Sho Kosugi vs. Van Damme!
A Van Damme pobjeđuje, obzirom da se Kosugi oba puta morao povući iz borbe i zbrisati! Zapravo, ta jedna i pol borba njih dvojice jedina je poštena akcija u filmu, što je jaaako čudno za film koji se voli nazivati akcionim, ujedno i veliki minus, ma koliko se veselili tome što je Van Damme čak TRI puta napravio svoju debilnu trademark špagu te što u tih devedesetak minuta progovori riječi koliko i Schwarzenegger u 'Conanu', dok Kosugi previše melje, a glumi i govori engleski tako da ne znate biste li se prije smijali, plakali ili tražili prevoditelja, jer razumijete svaku petu izgovorenu riječ.
U ovom po tko zna kojem po redu hladnoratovskom paprikašu, Van Damme je (opet) šutljivi zli Rus, dok Kosugi (u društvu sa svoja prava dva sina) radi za američku vladu pa poput morskog tajnog agenta pokušava spasiti tajna laserska oružja s potonulog zrakopolova u moru oko Malte, krcatom kejdživbiovcima.
Ipak, u svoj toj niskobudžetnoj rastegnutosti i pomanjkanju ikakve akcije & događanja, 'Black Eagle' ima i pokoji trenutak za pamćenje, poput onog kad Ameri ponosno pobjede na ruletu u casinu, ne bi li im Rus spustio s: 'pa naravno kad ste se kladili na crveno.' Hehe.
I dalje sve ko po špagi Profesor Kosugi i kolega
|
|
'House 3' (1989) |
| Ispis |
|
Autor: Velimir
|
03.09.2006 |
Dobar tek Klasik!
Maderfaker teške
kategorije, jedna od najvećih trauma mog djetinjstva i apsolutno legendarne
uloge Lancea Henriksena i Briona Jamesa (kojem je ovo najdraža uloga karijere,
a definitivno najpamtljivija), nabrijanog detektiva-kulera i serijskog ubojice
kakvog Amerika još nikada nije susrela. Iako se ovaj biser zapravo zove 'The
Horror Show', kod nas (kao i na polovini planete) bio je mudro distribuiran kao 'Kuća
3', pa sam i sam kao klinac upravo tamo negdje 1989. pao na foru i mislio da ću
dobiti još jednu zabavnu horor komediju za ubiti sat i pol svog klinačkog
vremena, oduševljen izvornim serijalom o ukletoj kući i zabavnim zvijerkama.
Tko je mogao očekivati da ću dobiti razuzdanu sagu o psihopatu koji satarom
komada svoje žrtve i policajcu kojeg proganja njegov duh nakon što ga sprže na
električnoj stolici, nakrcanu odrezanim udovima i šokovima koji su vječno
ostali usjeknuti u moj nevini mladi mozak?
Karaćutimajku! Pojedi me, bejbe!
Brion je Max Jenke,
utjelovljenje zla koje odmah u prvoj sceni satarom nareže nekoliko policajaca i
jednu mladu djevojku, bacivši njezinu odrezanu glavu u ruke našeg dežurnog
detektiva Lucasa, dok ih sa strane promatra njegov o lance obješeni partner, s
krvavim batrljcima... Max biva uhvaćen i osuđen na električnu stolicu, ali
elektricitet samo pomogne njegovom duhu da ostane u ovom svijetu i krene
tlačiti Lucasa i njegovu obitelj, pojavljujući se u podrumu kuće, ali i u
spavaćici u njegovom bračnom krevetu, na televiziji kao (duhoviti) stand up
komičar, kao puran na obiteljskom ručku, u obliku tek rođene male bebe, u
trbuhu njegove kćeri, kao odvjetnik u policijskoj postaji...
Ako vam ovaj zaplet zvuči pomalo poznato, to
je vjerojatno zato što ste ga gledali i kod Cravena u njegovom 'Shockeru',
snimljenom iste godine. Ali ništa nije kao 'The Horor Show'. Pardon, 'Kuća 3'.
Obiteljski ručak Sataru umetnuti ovdje
|
|
'Forced Vengeance' (1982) |
| Ispis |
|
Autor: Velimir
|
01.09.2006 |
Estetika neona Chuck Norris u Hong Kongu!
Fak jea! S voiceover naracijom poput kakvog starog detektiva i
neizbježnim kaubojskim šeširom, kao da je upravo sišao s konja, a kojeg
mu svaki negativac tako jako voli gaziti, u službi demonstriranja svog
zla!
U svakom slučaju Norris kao Josh Randall, čuvar casina i bivši američki
vojnik kojeg je od poroka alkohola & tučnjava spasio bogati
židovski vlasnik kockarnice, divno se snalazi na ulicama dobrog starog
Hong Konga, njegovim kockarnicama i kuplerajima, kroz koje furiozno
prolazi ne bi li zaredao nekoliko osveta, prvo osvećujući mentora i
skoro-pa-oca ubijenog zbog kockarskog duga, a onda i ljubav svog
života, koju je jedan od divova-tjelohranitelja brutalno silovao i
ucmekao.
Pored klasične osvetničke šprance, minimalne (ali dovoljne) akcije i
prepoznatljive šlampavosti žanra i ere (totalno je nevjerojatno da je
ovo MGM produkcija, obzirom da izgleda kao da su ga snimila tri
studenta na turističkom putu u Aziju), 'Forced Vengeance' donosi i par
jedinstvenih poslastica. Primjerice, Randall ima i svog pomoćnika,
prijatelja iz vojske (crnca, naravno), koji veselo kara
17-godišnjakinju, a što naš heroj uz osmijeh prokomentira s: oh, ti stari prdonjo!
Uz sve to, 'Forced Vengeance' je jedini film u kojem Chucku Norrisu kažu: bend over and spread your cheek, a on posluša!!!
Dobio po pičci, al ipak pobjeđuje! Khm...
|
|
'Dead Of Night' (1974) |
| Ispis |
|
Autor: Marko
|
29.08.2006 |
Noć kad se vratio Andy.
Andy nakon Savinijevog make-upa Andy prije Savinijevog make-upa
Prosječna američka obitelj Brooks dobiva telegram o smrti sina u
Vijetnamu. Istu noć se njihov sin, Andy, "živ i zdrav" vraća kući.
Šutljiv i samozatajan, Andy odbija kontakt s okolinom, a njegovo
ponašanje, trančiranje kućnog ljubimca kao i misteriozna smrt
miroljubivog kamiondžije i sumnjičavog lokalnog liječnika izazivaju
obiteljski raskol, a otkrivaju pravo vampirsko-zombijsko lice nekad
omiljenog i mirnog momka.
Drive-in izlazak, baš kao nekad Pogled koji ledi krv u žilama
Odličan, zaboravljen i na momente vrlo neugodan anti-ratni film izvrsne glazbe i glume
kojeg je obilježilo lansiranje dviju karijera. U njemu je prvi samostalni filmski
kozmetičarski zadatak upečatljivo odradio Tom Savini, a na filmu debitirao Richard Backus
kao Andy, zamijenivši odustalog Christophera Walkena. Richardu je odlično utjelovljenje
zastrašujućeg veterana bila odskočna daska za uspješnu televizijsku karijeru.
Raskol Brooksovih Sumnjivo isisana krv kamiondžije
|
|
Autor: Arminio
|
28.08.2006 |
Čovjekov najbolji prijatelj ili čovjekov najgori neprijatelj?
DVD ovitak
Stvarno,
kako je talijanski scenarist Zapponi ('Deep Red') rekao, najstrašniji
su filmovi koji plaše 'običnim' i ljudima bliskim stvarima. Jer nema
tog duha, vještice ni demona koji mogu uplašiti kao što može nešto
blisko svakodnevnici poput, evo na primjer, napada pobješnjelog
divovskog bernardinca.
Još jedan filmovani Stephen King kojeg se
sjećam u fragmentima gledajući ga davno na HTV-u kad sam promašio
početak i naletio na finale a sad odgledao u cijelosti sa UK DVD
izdanja (na žalost ojadnog kao i ostali - USA i Nizozemski pandani :( ). A
početak je ionako samo poduži uvod u kojem se praktično ne događa ništa
posebno do trenutka kad ugriz šišmiša zaraženog bjesnoćom u njušku
grdosije počne 'djelovati' i pretvori do tada umiljatog bernardinca u
200 kila izbezumljene, krvoločne gomile mesa spremne da nemilosrdno
masakrira svakog koga spazi u vidokrugu! A do tada, spomenuto 'ništa
posebno' lagano klizi kao obiteljska drama i odličan lagani uvod u ono
što zapravo slijedi: majka se švaleriše sa lokalnim 'mačo' žigolom (i
shvaća grešku), klinac ide u predškolski (i boji se čudovišta iz
ormara), otac radi k'o pas (i saznaje da ga žena vara) a pas ne radi
ništa. Ali počinje se čudno ponašati. Što nitko ne primjećuje. Dok ne
bude prekasno.
Umiljati div... ...ili krvoločni ubojica
A kad postane prekasno, kreću neviđene scene među
kojima su neke definitivno najnapetije, najneugodnije i
najnevjerojatnije ikad snimljene (poput, moram spomenuti, scene majke i
sina, u trenutku krajnjeg očaja i
nemoći zarobljene u automobilu, snimljene u jednom kadru višestrukim rotacijama kamere u punim krugovima
unutar automobila) jer gotovo 45 minutna opsada automobila sa nesretnom
ženom i dječakom koje bernardinac svim silama pokušava dohvatiti,
unatoč ne osobitoj eksplicitnosti i sa minimumom gorea, toliko
je nakrcana napetošću i krvoločnošću da nije za ljude slabih živaca a
da nespominjem one koji se boje pasa na koje bi ovo moglo ostaviti
teške posljedice.
Neumorna opsada automobila Na izmaku snaga
Ako je Velimir preporučio 'The Pack'
za odgovaranje klinaca od želje za kupnjom najboljeg čovjekovog
prijatelja, 'Cujo' je idealan za izazivanje fobije pri susretu sa
kakvim divovskim čukom. Jer tko zna gdje je taj gurao svoju njušku...
|
|
|